Kosmetyka twarzy
Powiew młodości
Powiew młodości

Mikrodermabrazja – co to jest?

Mikrodermabrazja, nazywana także mikropeelingiem kontrolowanym, stanowi jedną z wielu metod mechanicznego złuszczania skóry. Ta nowoczesna technika polega na ścieraniu naskórka, warstwa po warstwie, aż do pożądanego poziomu. Zabieg wykonywany jest za pomocą urządzenia wyposażonego w ścierające głowice diamentowe, które uruchomione są dzięki powstaniu próżni, dzięki czemu stopniowo, w delikatny sposób ścierają się martwe komórki i zanieczyszczenia. Zrogowaciały naskórek trafia do oddzielnego pojemnika znajdującego się w urządzeniu do wykonania zabiegu.

Umiarkowane usuwanie wierzchnich warstw naskórka w jego podstawowej warstwie prowadzi do szybkiego i niezwykle intensywnego powstawania nowych komórek. Zastępują one uszkodzone komórki bez ryzyka powstawania blizn czy nierównomiernego złuszczenia. Mikrodermabrazja jest nazywana kontrolowaną, gdyż głębokość peelingu a także ilość naskórka przeznaczonego do złuszczenia są oceniane indywidualnie przez kosmetyczkę w zależności od rodzaju skóry. Dzięki temu zabieg jest w pełni bezpieczny – złuszczenie następuje stopniowo i odbywa się tylko w epidermie, czyli zewnętrznej warstwie naskórka. Mikrodermabrazja nie niesie za sobą takiego ryzyka wystąpienia powikłań jak po peelingach chemicznych.

Mikrodermabrazja diamentowa

Zabieg jest całkowicie bezbolesny, trwa około godziny. Po jego wykonaniu skóra może być lekko podrażniona ale dzięki zastosowaniu maseczek łagodząco – nawilżających oraz sonoforezy, jak również alg skóra staje się idealnie gładka i bez śladów podrażnień. Mikrodermabrazja diamentowa jest metodą bezpyłową – nie niesie więc za sobą ryzyka pozostawienia na skórze twarzy resztek proszku.

Wskazania i przeciwwskazania

Mikrodermabrazja zdobyła tak wielką popularność między innymi dlatego, że jej zastosowanie jest niezwykle szerokie. Zabieg pomaga uporać się z większością problemów dotyczących skóry twarzy. Jest zalecany osobom cierpiącym na trądzik (zarówno zaskórnikowy jak i grudkowy), lecz także tym, którzy nie mogą pozbyć się szpecących blizn potrądzikowych. Ta nowoczesna kosmetyczna technika poprawia kondycję zniszczonej przez słońce skóry z widocznymi przebarwieniami. Wskazaniem do mikrodermabrazji są również rozszerzone pory, łojotok i zaskórniki.

Mikropeeling kontrolowany może być stosowany przez osoby w różnym wieku. Zabieg świetnie radzi sobie z trądzikiem dotykającym głównie osoby młode. Jest też polecany wszystkim tym, którzy cierpią z powodu blizn, znamion, piegów i innych skaz na skórze. Po kilku sesjach zabiegowych wszelkie niedoskonałości staną się znacznie mniej widocznie. Mikrodermabrazja okazuje się przydatna także w przypadku osób dojrzałych, którym zależy na zmniejszeniu plam starczych czy negatywnych efektów działania słońca na skórę. Technika ta pozwala pozbyć się drobnych zmarszczek wokół oczu, szyi i ust.

Mikrodermabrazja jest zalecana właściwie każdemu, kto chciałby poprawić kondycję skóry i pozbyć się typowych dla niej problemów. Dzięki kontrolowanemu peelingowi można w szybki i efektywny sposób zregenerować naskórek i pozbyć się jego zanieczyszczeń. Mikrodermabrazja stanowi też dobre przygotowanie do laserowych zabiegów takich jak np. fotoodmładzanie. Co ciekawe, zabieg działa korzystnie nie tylko na skórę twarzy. Jest on również skutecznym sposobem do walki z cellulitem, rozstępami a także ogólną wiotkością skóry.

Mikrodermabrazja może być stosowana przez osoby reprezentujące każdy typ i kolor skóry. Oczywiście, istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu. Poniżej znajduje się ich lista:

 • zakażenia: wirusowe(brodawki, mięczak zakaźny, opryszczka), grzybicze, bakteryjne (figówka gronkowca, liszajec zakaźny),
 • nowotwory skóry,
 • znamiona na skórze,
 • trądzik krostkowy, różowaty i ropowiczy, także terapia przeciwtrądzikowa Roaccutanem – wskazana jest co najmniej 3 miesięczna przerwa po jej ukończeniu,
 • uszkodzenia ciągłości skóry (jak np. nadżerka czy przeczosy),
 • naczyniaki jamiste,
 • skłonność do bliznowców,
 • chirurgiczne zabiegi twarzy (wykonane do 2 miesięcy przed zabiegiem).

Warto podkreślić, że stany takie jak ciąża, menstruacja a także fakt posiadania opalonej lub płytko unaczynionej skóry nie stanowią przeciwwskazania do wykonania zabiegu mikrodermabrazji.

 

Przed i po zabiegu, czyli praktyczne rady

Na koniec chcielibyśmy podzielić się z praktycznymi radami dotyczącymi mikrodermabrazji. Podzieliliśmy je na zalecenia, które należy stosować przed wykonaniem zabiegu a także te po przejściu sesji kontrolowanego peelingu.

Przed zabiegiem:

Mikrodermabrazja nie wymaga właściwie żadnego specjalnego przygotowania skóry. Jednakże, na mniej więcej tydzień przed planowaną sesją w zakładzie kosmetycznym, zaleca się unikać:

 • stosowania szorstkich gąbek do mycia twarzy
 • stosowania różnego rodzaju peelingów skóry,
 • chemicznych kremów depilujących,
 • woskowania,
 • elektrolizy.

Po zabiegu:

Jak już wspomnieliśmy, po przejściu mikrodermabrazji należy unikać opalania przez 21 dni. Nie poleca się także kąpieli w chlorowanej wodzie (np. w basenie). Po zabiegu warto pić co najmniej półtora litra mineralnej wody dziennie, co pomoże dodatkowo uelastycznić skórę. Specjaliści zalecają też stosowanie kremów z wysokim filtrem słonecznym (faktor 25 lub wyższy).